Uzmana 10 soru 10 cevap

BAĞIMLILIK HAKKINDA UZMANA 10 SORU

 1. UYUŞTURUCU NEDİR?

Kullanıldığında kişide davranış, algılama, düşünce, yargılama alanlarında değişime yol açan maddelerdir. Uyarıcı olan maddelerde bu kapsamdadır.

2.UYUŞTURUCU MADDELER NELERDİR?

Başta sigara, alkol olmak üzere esrar, eroin, LSD, kokain, ekstasi, uçucu yapıştırıcılar, bazı ilaçlar.

3. İNSANLAR NEDEN UYUŞTURUCU KULLANIRLAR? YA DA NEDEN UYUŞTURUCUYU DENERLER?

Merak ve yeni birşeyler yapma hevesi ve arkadaşların önerisi ile uyuşturucu kullanırlar.

4. BAĞIMLILIK NEDİR?

Bağımlılık bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri şunlardır: Kişinin kullandığı maddeyi bırakmak istemesine, zararlarını bilmesine rağmen kullanmaya devam etmesi, başarısız maddeyi bırakma girişimlerinin olması, sürekli maddeyi arama elde etme çabalarının olması, maddeyi almadığı zaman maddeye özgü eksiklik belirtilerinin olması, madde yüzünden iş, aile yaşamının bozulması, kişinin yaşamında her alanda madde olmasıdır.

5. KİMLER BAĞIMLI OLABİLİR? RİSK KİMLERDE FAZLADIR?

Herkez bağımlı olabilir. Risk ergenlerde, sosyal ve ailesel desteği olmayanlarda, sokakta yaşayanlarda, ailesinde bağımlı olanlarda yüksektir.

6.BAĞIMLILIK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Evet edilir. Bağımlılıkta uygulanan çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Bağımlılığın tedavisi ile psikiyatri alanındaki doktorlar uğraşırlar. AMATEM merkezlerine baş vurabilirsiniz

7. BAĞIMLIYA NASIL YARDIM EDEBİLİRİM

Bağımlılık bir hastalık olduğu için ancak kişiye bu konuda uzman biri yardım edebilir. Bağımlıya nasihat vermek önerilerde bulunmak, ayıplamak yarar sağlamaz..

8. BAĞIMLI OLANLAR ZAYIF KİŞİLİKLİ İNSANLAR MIDIR?

Bağımlılığın kişiliğin zayıf olması ile bir ilişkisi gösterilememiştir. Kullanılan maddenin gücü doğrultusunda her kez kısa sürede bağımlı olabilir.

9. BABAM SİGARA VE ALKOL İÇİYOR ZARARINI GÖRMEDİM DİYOR? DOĞRU MU?

Yanlış, bütün uyuşturucuların beden ve ruh sağlığı üzerine olumsuz etkileri bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

10.BAĞIMLI OLANLARIN TİPİK DAVRANIŞLARI NELERDİR?

Ben bağımlı olmam, istediğim zaman bırakabilirim, bana zararı yok, sizin yüzünüzden ben bunu içiyorum, ben içmeyeyim de kimler içsin bağımlıların en çok söyledikleri kelimelerdir.

 

Bu içerik 14.11.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 6639 kez okundu.